CEF Can Mir Notícies

El CEF Can Mir – Rubí comptarà amb un segon equip de diversitat funcional a Barcelona

06/11/2018

Aquesta iniciativa es producte de l’acord de l’entitat rubinenca amb la Fundació CET10 y la Fundació Cromosuma.

El passat dijous 19 de juliol el Club Escola de Futbol Can Mir - Rubí va arribar a un acord amb la Fundació CET10 i la Fundació Cromosuma pel qual es crearà a Barcelona, a partir del mes de setembre, un equip amb nens i nenes amb diversitat funcional. El CEF Can Mir FS “B” durà a terme la seva activitat esportiva a les instal·lacions de l’Artós Sports Center, ubicat al barcelonès barri de Sarrià.

CET10 gestiona diversos centres esportius, equipaments i serveis al voltant del món esportiu i educatiu. Compten amb més de 45.000 metres quadrats d’instal·lacions esportives (13 centres esportius) i més de 30.000 usuaris. També treballen amb més de 30 escoles i fan arribar l’esport i el lleure educatiu a més de 4.500 nens i nenes.

Amb la Fundació Cromosuma col·laborem plegats i intensament des de gener de 2017, i és una organització que promou l’autonomia personal i la inclusió social de les persones amb síndrome de Down i discapacitats intel·lectuals semblants.

Per a la nostra entitat l’acord amb aquestes fundacions dona una projecció molt important al CEF Can Mir i és el reconeixement a la tasca realitzada des de juny de 2016, en que vàrem iniciar el camí en el món del futbol inclusiu. Cal recordar també que tenim convenis subscrits amb la Johan Cruyff Foundation i la Fundació Itinerarium. Aquest acord suposarà, a banda de portar la marca i la metodologia de l’equip del CEF Can Mir, que el nom del Club i de la nostra ciutat estiguin presents més enllà del terme municipal.

Des de que es va informar d’aquesta noticia a les xarxes socials, un parell d’escoles de Barcelona s’han adreçat a la nostra entitat per poder participar d’aquest projecte, el que implicaria la creació de més d’un equip i l’increment exponencial del número d’esportistes i del personal tècnic.

El contrapunt d’aquesta bona noticia és malauradament la manca de suport que des de l’Ajuntament de Rubí pateix, des de la seva creació, l’equip de diversitat funcional de la ciutat, més enllà de les bones paraules i les fotografies de rigor dels representants de la institució. Afortunadament, la col·laboració d’altres entitats, de patrocinadors privats i de les famílies ha permès tirar endavant aquest projecte. L’acord de la nostra entitat i l’IES La Serreta de Rubí també ha permès que els nostres jugadors puguin fer l’activitat esportiva a les seves instal·lacions davant la climatologia adversa, ja que l’equipament de Can Mir pateix importants carències no resoltes malgrat els compromisos de l’Alcaldessa i el regidor d’esports. Tant mateix vàrem proposar a l’Ajuntament de Rubí, que compta amb la vicepresidència del Consell d’Esports del Vallès Occidental – Terrassa, que la ciutat liderés l’impuls del futbol inclusiu a la comarca, proposta que no ha estat dins les prioritats de l’equip de govern, al que vàrem oferir la nostra experiència.