CEF Can Mir Notícies

El CEF Can Mir proposa competicions de futbol per nens i nenes amb Diversitat Funcional als JJEE

10/06/2021
Comunicació

L’entitat s’ha adreçat als ajuntaments de Rubí, Terrassa i Sant Cugat per poder fer realitat aquestes competicions durant la temporada vinent.

El CEF Can Mir proposa crear competicions de futbol per a nens i nenes amb diversitat funcional als Jocs Escolars 

#CEFCanMir #DiversitatFuncional #JocsEscolars
#CEFCanMir #DiversitatFuncional #JocsEscolars

El Club Escola de Futbol Can Mir treballa des de fa 5 anys en l’àmbit de la diversitat funcional. Actualment comptem amb dos equips sèniors (que participen a la WeLeague 7 de FEDAMAR, en col·laboració amb el CE Horitzó), dos de nens i nenes amb Síndrome de Down (en col·laboració amb la Fundació Cromosuma), i un equip de nens amb autisme (en col·laboració amb RubíTEA).

 

L’experiència amb aquests equips ha estat molt positiva i ha posat de manifest la demanda de l’activitat de futbol per part d’aquests col·lectius.

Pel que fa els aspectes pedagògics cal destacar la millora de la interrelació, de l’autoestima, de la comunicació interpersonal, de les habilitats socials, del sentiment de pertinença, o la creació d’hàbits saludables. Però més enllà d’aquests importants elements, des de la nostra entitat considerem que hem d’ampliar el ventall d’opcions que necessiten aquests nens i nenes: un d’ells és que puguin participar en competicions, més enllà d’exclusivament els entrenaments.

 

Es per aquesta raó, i amb el desig que des de l’àmbit públic s’articuli aquesta activitat, el CEF Can Mir ens hem adreçat als ajuntaments que formen part del Consell d’Esports del Vallès Occidental-Terrassa (CEVOT) per impulsar aquestes competicions als Jocs Escolars. Els ajuntaments de Rubí, Terrassa i Sant Cugat tenen una important representació en aquest Consell, i estem segurs que tenen una gran sensibilitat relativa a la inclusió al món de l’esport, en aquest cas pel que fa el futbol.

 

L’Ajuntament de Rubí, a una reunió mantinguda recentment, ja ha donat suport i aposta per aquesta iniciativa. L’Ajuntament de Terrassa ha concretat una entrevista amb la nostra entitat d’aquí unes setmanes i ha mostrat una gran predisposició, i CEVOT també s’ha adreçat a nosaltres per manifestar-nos la seva voluntat per impulsar aquesta proposta.

 

El CEF Can Mir, a partir de l’experiència que hem atresorat durant aquests anys, ens hem ofert a col·laborar amb les institucions i els organismes públics implicats. Estem convençuts que amb la bona predisposició mostrada des d’aquests àmbits, les competicions de nens i nens amb diversitat funcional podran ser una realitat aviat als Jocs Escolars de la nostra comarca.

 

NOTÍCIA PUBLICADA A ALTRES MITJANS

CEF Can Mir

En línia

CEF Can Mir

Hola. 👋

Aquest és el What'sApp del Club Escola de Futbol Can Mir. Com podem ajudar-te?

06:34