CEF Can Mir Notícies

El CEF Can Mir explica els seus projectes socials a l’IES La Serreta

20/02/2023
Comunicació

El cicle de xerrades s’emmarca en la tasca de conscienciació i de foment del voluntariat que realitza el Club.

El CEF Can Mir explica els seus projectes socials a l’IES La Serreta

#CEFCanMir #Voluntariat #Xerrades #INSLaSerreta
#CEFCanMir #Voluntariat #Xerrades #INSLaSerreta

El passat 13 de febrer va començar, novament, el cicle de xerrades a l’Institut La Serreta de Rubí.

Aquest nou cicle, que tindrà una durada fins el 23 de febrer, està adreçat als alumnes de 1er i 2on grau d’APSD (Atenció a Persones en Situació de Dependència).

La intenció d’aquestes xerrades és la d’acostar als alumnes del centre a unes realitats que moltes vegades desconeixen. També, de conscienciar-los del què es trobaran quan finalitzin els estudis.

L’experiència del CEF Can Mir en qüestions d’inclusió, acollida, integració i cooperació al desenvolupament, ha estat compartida amb els alumnes i ha permès encoratjar-los per que treballin amb col·lectius vulnerables o que pateixen la desigualtat. Tampoc ha estat aliena l’emotivitat mostrada que produeix el coneixement d’aquestes realitats.

Aquest cicle de xerrades és el segon que realitza la nostra entitat en aquest Institut, on alguns alumnes de segon curs ja van participar el curs passat.

En aquest cas, les xerrades s’estan convertint en una taula rodona amb força participació i debat entre els joves alumnes.

Un dels referents per les dues classes ha estat la lectura per part dels alumnes de “Confesiones del banquillo”, llibre escrit pel Xavier Mas, vicepresident del Club, on relata les experiències dels joves acollits que participen jugant al futbol al nostre Club, i descriuen les seves dures vivències des de que van sortir dels seus països d’origen fins que van arribar a les cases d’acollida de Catalunya.

El coneixement d’aquestes experiències també s’ha anat treballant des de fa un temps per part dels professors de l’Institut a les tutories i tasques docents que s’han realitzat, sent el llibre mencionat anteriorment un dels més demandats de la biblioteca del centre.

Un dels fets més rellevants és que 10 alumnes de segon curs ja han fet o estan fent pràctiques al CEF Can Mir, i això ha implicat interessants aportacions als debats que han tingut lloc a les taules rodones per part del joves que ja estan vivint en primera persona aquestes realitats.

En el cas dels alumnes de primer curs, era la primera vegada que participaven en aquestes xerrades, i molts s’han emocionat al veure la realitat que viuen moltes persones i que també explicaven els companys de segon curs que ja estan realitzant les pràctiques.

Aquestes experiències han deixat empremta entre els joves, i molts d’ells s’han adreçat al CEF Can Mir per realitzar les seves properes pràctiques.

Volem agrair a la Direcció i els professionals de l’Institut La Serreta l’oportunitat de compartir les diferents realitats i la nostra experiència, i a molts alumnes que hagin escollit la nostra entitat per realitzar les seves pràctiques.

CEF Can Mir

En línia

CEF Can Mir

Hola. 👋

Aquest és el What'sApp del Club Escola de Futbol Can Mir. Com podem ajudar-te?

13:48